• Ana Safya
  • Genel
  • RUSYA’YA İHRACATTA LİSTE KRİZİ

RUSYA’YA İHRACATTA LİSTE KRİZİ

Yaş meyve sebze ihracatçıları Rusya’ya marul,  biber ve balkabağı ihracatında 9 firmalık liste sınırlamasına itiraz etti.Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Seyyar, İzmir’de düzenlenen Ege Ekonomik Forum Toplantısı’nda Başbakan Binali Yıldırım’a Rusya’ya taze meyve sebze ihracatında firma kısıtlamasının kaldırılması talebiyle ilgili bir rapor sundu.

DOMATESLER KAPIDA KALDI
Rusya Federasyonu Federal Veterinerlik ve Bitki Karantina Servisi tarafından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na iletilen resmi yazıda, Rusya’ya marul,  biber ve kabak/balkabağı ürünlerinin ihracatını sadece 9 firmanın yapabileceğinin belirtildiğini ifade eden Seyyar, “Önümüzdeki dönem Rusya tarafından ithal izni verilmesi beklenen domates ürünü için de benzer bir uygulama ile birkaç Türk firmasına Rusya Federasyonu’na ihracat izni verileceği duyumları alıyoruz. Bu son derece yanlış bir uygulama, bu yanlıştan dönülmesi için Sayın Başbakanımızdan destek talebinde bulunduk. Başbakanımızın desteği ile bu krizi aşacağımızı düşünüyoruz” dedi.

9 FİRMANIN İHRACATTAKİ PAYI YÜZDE 1’İN ALTINDA
Rıza Seyyar Türkiye’den Rusya’ya 2017 yılının Ocak – Eylül döneminde 376 firmanın 302 milyon dolarlık yaş meyve sebze ihracatı yaptığı bilgisini paylaştı. Seyyar marul, aysberg, biber ve kabak/balkabağı ihracatı için izin verilen 9 firmanın toplam ihracattaki payının yüzde 1’in altında olduğunu, bu uygulamanın kalıcı olması halinde Türkiye’nin yaş meyve sebze ihracatında büyük yara alacağını ifade etti. Türk firmalarının Rusya’ya taze meyve sebze ihracatının, T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Rusya Federasyonu Federal Veterinerlik ve Bitki Karantina Servisi Arasındaki İşbirliği Protokolü hükümlerine göre yürütüldüğünü belirten Seyyar, “Türkiye’den Rusya Federasyonu’na taze meyve ve sebze ihracatında, firma sınırlaması uygulaması yerine firmaların yeterlilik standartlarının belirlenerek bu standardı sağlayan tüm ihracatçı firmalarımızın eşit şartlarda serbest ticarete uygun ihracat yapabilmesine olanak sağlanması ve haksız rekabetin önlenmesi tüm sektör mensuplarımızın beklentisidir” şeklinde konuştu.

İHRACATTA SULTANİ YAŞ ÜZÜM ZİRVEDE
Türkiye, 01 Ocak – 23 Ekim 2017 döneminde Rusya’ya 352 milyon 637 bin dolarlık yaş meyve sebze ihracatı gerçekleştirdi. İhracatta sultani yaş üzüm 53 milyon dolarlık tutarla zirvenin sahibi olurken, limon ihracatı 50 milyon dolar ile ikinci sırayı aldı. Zirvenin üçüncü basamağında ise 29 milyon dolarlık ihracatla nektarin yer aldı.Türkiye, 2017 yılının geri kalan diliminde; Rusya’ya 25 milyon dolarlık şeftali ve taze kayısı, 22 milyon dolarlık kiraz ve kuru soğan ihraç etti.

    BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir