• Ana Safya
  • Genel
  • Mahmut Eskiyörük Tire Süt Kooperatifinin Başarısını Anlatıyor

Mahmut Eskiyörük Tire Süt Kooperatifinin Başarısını Anlatıyor

 

Mahmut Eskiyörük Kimdir? 

1959 yılında çiftçi çocuğu olarak dünyaya gelen Mahmut ESKİYÖRÜK, ilk ve orta öğretimden sonra 1974 yılında Tire Endüstri Meslek Lisesi’nden mezun oldu.

1976 yılında Çukurova Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünü kazanan ESKİYÖRÜK, 1979 yılında üniversite eğitimine ara vererek kaydını dondurdu ve askerliğini tamamladı.

Vatani görevinin ardından baba mesleği olan çiftçiliğe geri döndüğünde tarımsal sorunların örgütlü yapı oluşmadan çözümlenemeyeceğini yaşayarak fark etti.

1992-2002 yılları arasında Tire TARİŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Süt hayvancılığı da yapan ESKİYÖRÜK, süt üreticileri tarafından kendisine yapılan talepleri kabul ederek Tire Süt Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanlığı’na aday oldu ve üreticilerin verdiği yoğun destekle başkanlığa seçildi.

Tire ’de süt hayvancılığı yapan bölge üreticileri ve Tire ekonomisi için 2002 yılı yeni bir dönemin başlangıcı oldu.

Üreticiyi doğduğu yerde yaşatarak, Anadolu’nun yapısını bozmadan üretimin ve üreticinin devamlılığını sağlamak için “Yol Haritamız Tekelleşme Değil, Kooperatifleşme Olmalıdır” diyerek küçük üreticiyi yaşatma mücadelesi veren ESKİYÖRÜK, göreve geldiği günden bu yana birçok projeyi uygulamaya geçirdi.

Ortaklarının, üretim maliyetlerini düşürmeye ve süt kalitesini iyileştirmeye yönelik oluşturduğu bu altyapı ile Türkiye’de örnek bir kırsal kalkınma modeli yaratan ESKİYÖRÜK; 2009 yılında hizmete açtığı Süt ve Süt Ürünleri İşleme Tesisi ile İzmir’de Okul Sütü Projesi’ni başlatarak,  projeyi Türkiye’nin gündemine taşımak için yoğun çaba harcadı.

Okul Sütü Projesi’nin Hükümet tarafından sahiplenilerek ülke çapında uygulamaya konulmasıyla; ESKİYÖRÜK ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz KOCAOĞLU Süt Kuzusu Projesini hayata geçirdi.

Hem sağlıklı nesiller yetiştirilmesi hem de üretimin ve üreticinin devamlılığının sağlanabilmesi için hayati önem taşıyan Süt Kuzusu Projesi çerçevesinde 0-5 yaş çocuğu bulunan ve süt almaya maddi gücü olmayan 125 bin aileye haftalık 2 litre süt dağıtımı başarıyla devam etmektedir.

Ekonomik kalkınma olmadan sosyal yapının iyileştirilemeyeceğini ve konuya sadece ekonomik değil sosyoekonomik açıdan bakılması gerektiğini savunan ESKİYÖRÜK, tarımsal üretimin, mevcut yapıyı bozmadan iyileştirilebileceğinin, mümkün olabileceğini ortaya koymuştur.

ESKİYÖRÜK, Milli Prodüktivite Merkezi tarafından 2009 yılında “Yılın İşadamı” seçilmiştir.

Tire Süt Kooperatifi 2012 yılında Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından Örnek Kırsal Kalkınma Modeli seçilmiştir.

Sabancı Vakfı 2012 yılının “Fark Yaratan Kuruluşu” olarak Tire Süt Kooperatifi’ni seçmiştir.

EBSO, kooperatifi 2013 yılında “Marka Yaratma, İstihdama Katkı ve Üretim Kalitesi” dallarında 3 ödüle birden layık gördü.

Avrasya Tüketici Derneği, yaptığı tüketici araştırması sonucunda Tire Süt Kooperatifini 2014 yılında “Yılın Markası” ödülüne layık gördü.

İzmir Tarım Grubu Başkanlığı görevini de yürüten ESKİYÖRÜK, Türkiye’nin geleceğinin Tarımsal Üretim ve Tarımsal Sanayileşme olduğunu çeşitli platformlarda dile getirerek, bu konuyu Türkiye’nin gündemine taşımaya devam etmektedir.

Mücadeleci ve üretken kişiliğiyle; ülkesine duyduğu sevgiyi özdeşleştiren ESKİYÖRÜK, evli ve 3 çocuk babasıdır.

    BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir