Hayal Ortaklarımıza

Daima ara, bugün altın ararken bakır bulursun, yarın bakır ararken altın

CENAP ŞAHABETTİN

 

 

Sevgili Dostlarım, yol arkadaşlarım ve hayal ortaklarım;

 

Dört yıl önce çocukluk hayallerim için önemli bir adım atıp okumak için gittiğim ikinci üniversiteyi terk edip üçüncü üniversiteme geldim. Bu adımı attıktan iki yıl sonra hayallerimi gerçekleştirmek için önemli bir adımı yol arkadaşlarımla beraber atıp Haber Artı Yeşil’i kurduk o günden bugüne büyük bir inatla yol aldık.

 

Yola çıktığımız da cebimizde bir sermayemiz yoktu sıfırdık.

Açık konuşmak gerekirse o ilk günlerde annem dahi bana inanmadı. İşçi bir ailenin en büyük oğlu olarak büyük bir hayalin peşine düşmüştüm.

Bir kişi hayallerime inanmıştı o da hayallerim uğruna sürüklendiğim üçüncü üniversite de bölüm başkanım olan Prof. Dr. Melis Oktuğ Zengin hayallerime ortak oldu ve önemlisi ikinci ailem oldu.

Değişim o gün başladı ve uzun bir yolculuğa çıktık. O yolda ilk önce ne yapacağımıza karar verdik.

Tarım haberciliği yapıp Anadolu’daki üreticinin sesini dijitalde daha gür bir şekilde duyuracaktık. Çok iddialı bir şekilde yola çıktık fakat günün finalinde finansal sorunlar gerçeğiyle yüzleşip Anadolu’ya adım dahi atamadık.

Bu saatten sonra çözüm yolları aramaya başladık çünkü ya geri dönecektik ya da yeni bir çıkış yolu bulacaktık.

Çıkış yolunu bulmuştuk sonunda önümüzde Sivil Toplum Kuruluşları vardı. Bu kuruluşlar tarım, gıda ve sürdürülebilirlik konusunda etkinlikler düzenliyordu fakat kimse bu etkinlikleri görüntülemiyordu ve oraya gelen konuşmacılara mikrofon uzatıp soru sormuyordu işte tam bu boşluk bize ikinci çıkış yolu oldu.

Bulduğumuz çıkış yolu yaptığımız her çekimden sonra kafamızda büyük sorular oluşturdu. Bu kadar sorun var peki çözüm?

O zaman dönüp kendimize baktık çünkü biz hem boşluk gördüğümüz alanda içerik üretiyorduk hem de mesleğimizin işsizlik problemine çözüm üretiyorduk.

Çözüm sihirli bir kelime de saklıydı “girişimcilik” fakat ülke ve dünya gündemi  o kadar yoğundu ki o girişimcilerin sesi de iyi bir şekilde duyulmuyordu hem arkamızdan yetişen jenerasyona hem de insanlara çok iyi bir şekilde ulaşamıyordu.

İkinci bir dönüşüm de tam bu noktada yaşadık ve girişimciliği de haberlerimiz arasına kattık.

Yol gerçekten uzundu ve yolda hem biz öğrendik hem de öğrendiklerimizi paylaştık.

**

Yola ilk çıktığımız günden bugüne sizlere karşı daima şeffaf olmaya çalıştık. Yolda karşılaştığımızı ve kendi başımıza yolda gelenleri daima sizlerle buluştukça paylaşmaya çalıştık.

Yola çıkarken cebimizde sermayemiz yoktu fakat bugün geldiğimiz noktada kurguladığımız finans modeli ile hem var olan gemimizi hem de yeni içerik sitelerimizi ayakta tutmaya başladık.

En başta da yazdığım gibi hayallerimizi daima büyük tuttuk fakat gerçekleri de göz ardı etmeden yapılması gereken değişiklikleri daima yaptık ve yaptığımız işi ayakta tutmayı başardık.

2018 yılı itibariyle üçüncü yılımızı kutluyor olacağız.  Geçen yıllarda bu işte bir çok arkadaşımla çalışma fırsatım oldu bugün geldiğimiz noktada kimi arkadaşlarımıza yollarımızı ayırdık kimi arkadaşlarımızla da yürüyüşümüzü devam ettiriyoruz.

Bitirmeden önce yolda bana eşlik edip inanan arkadaşlarıma, dostlarıma ve hayallerime ortaklık eden başta bana mesleğimi sevdiren rahmetli meslek büyüğüm Mehmet Ali Birand ve ilk hayal ortağım Melis Oktuğ Zengin’e minnettarım.

Son olarak hayallerime ortak olan siz değerli dostlarıma bir güzel haberim var; yarın uzun süredir ayarlamak için uğraştığım önemli bir toplantı var bu toplantı hem yaptığım iş için hem de hayallerim için önemli bir dönüm noktası ve yarın ki toplantıdan sonra sonuçları size de paylaşacam.

 

Sevgilerimle,

Yusuf Kurt

Yusuf.kurt@haberartiyesil.net

Haber Artı Yeşil

Genel Müdür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir